Институции

Внимание: Изтеглят опасни стоки за деца

Написано от ПЗИНФО

Бебешка кошница „Моисей“ от растителни влакна е изтеглена от пазара и от потребителите заради нестабилност и риск от падане на детето, което може да доведе до различни наранявания, предупреждават от платформата „Ние потребителите“.

Кошницата не отговаря на изискванията на Директивата за обща безопасност на продуктите, както и на европейския стандарт EN 1466. Любопитен факт е, че продуктът е произведен в Белгия – седалището на европейските институции, които коват стандарните и регламентите и за безопасност на стоките в Европейската общност, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“.

Забранена за продажба е и детска люлка, тип Swing, която може лесно да се счупи и да се раздроби на малки части. Рисковете са, че при счупването детето може да падне и да се нарани. При поставянето на раздробените части в устата пък може да се стигне до задавяне. Съществува и риск главата или врата на малко дете да се заклещи в отвори на люлката, което да създаде опасност от удушаване. Баркодът на продукта е: 3830064567976.

Изтегляне от пазара и от потребителите е разпоредено и за опасен батут с баскетболен кош от бранда Berg Toys B.V. При скачане на него има риск от нараняване на главата при сблъсък с коша. Ако някои текстилни части на обръча се счупят, джъмпърът може да се оплете, което да доведе до нараняване или удушаване. Използването на топка на батута може да увеличи риска от наранявания.

Продавана през Amazon велосипедна дръжка от гума от бранда Hasagei също е забранена, след като е попаднала в полезрението на инспектори от Швеция и е подложена на лабораторни изпитвания. Тестовете са установили в пластмасовите части на продукта прекомерна концентрация на полициклични ароматни въглеводороди (PAHs), за които учените са доказали, че могат да причинят рак. Затова заключенията са, че той не отговаря на реграмента REACH и е издадена заповед за изтеглянето му от пазара.

Забранена е и електрическа маска за сън – бранд Enjoying и номер на модела BT-FAAH, която също е продавана онлайн. При нея проблемът е, че спойките са с наднормено съдържание на олово и кадмий, съответно – до 76,7% и 0,32% от теглото. Пластмасовият материал на кабела пък има прекомерни концентрации на бис (2-етилхексил) фталат (DEHP), дибутил фталат (DBP), олово и др.

Коментари