Бяха ми казали, че Валя е винаги усмихната и никога не се оплаква, но не вярвах. Докато не я срещнах. Вярно, предполага се, че младите хора са щастливи, усмихнати и излъчващи позитивизъм.
Точно такова излъчване има и Валентина Коцева – въпреки „близката” връзка с изкуствения бъбрек, успялата само за няколко години трансплантация и новата й среща с апарата за хемодиализа. Нова трансплантация е единственият й шанс за нормален живот. Този път в чужбина. Има отказ за финансиране от Фонда за лечение в чужбина.
Валя е само на 27 години. Възпитаник е на Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт в Пазарджик, специалност счетоводство и контрол в класа на Здравка Киричева. Сега през деня работи в счетоводна къща, а три пъти седмично вечер е на хемодиализа. За трудния път от гимназията дотук разказва самата тя малко преди да поеме за поредното включване в апарата, от който зависи животът й.
— Валя, кога се сблъскахте с действителността, която ви съпътства и сега?
— Всичко започна през 2005 г. Точно бях завършила средното си образование и започнах да ходя по кандидатстудентски изпити. Започнаха да ми отичат краката. Бях на изпит във Варна и като се прибрах си направих изследвания. Установиха се много високи стойности на креатинина и уреята – показателите, които показват състоянието на бъбреците. Веднага ме включиха на диализа. Нямаше възможност дори да се направи биопсия на бъбреците ми, защото вече бяха изсъхнали. Година и половина бях на хемодиализа, когато в Александровска болница в София ми направиха трансплантация. Донор беше баща ми. През 2012 г. през лятото изкарах някакъв грип и през септември отново ме включиха на диализа. На следващата година ми експлантираха бъбрека.
— Какъв е вариантът сега?
— Вариантът сега отново е трансплантация. Има възможност за Турция, проучваме как стоят нещата и в Италия, но трябва да имам донор. Мисля, че струва около 50 хиляди евро, но още очакваме това да бъде уточнено.
— А донор?
— Евентуално майка ми.
— Съвместима ли е?
— Не сме правили изследвания. Правят се там, където ще се извърши трансплантацията.
— Фондът за лечение в чужбина ще окаже ли финансова помощ?
— Имам отказ с мотива, че има лечение в България. А докато се открие донор или се намери лечение – диализа. В листата на чакащите съм в случай, че има трупен донор и имам съвместимост, но няма да ми отпуснат средства ако искам да се лекувам в чужбина.
— Държите ли да е в чужбина?
— В България няма почти никакъв шанс, защото чакащите са много, а донорите малко.
— Имате наблюдения сред пациентите на хемодиализа тук. Каква е средната им възраст и дълго ли им се налага да разчитат на апарата да пречисти кръвта им?
— Предимно млади хора сме, на по 30 или малко повече години. Някои са на хемодиализа над 10 години. Едно момче, което също идва на диализа е успяло да събере нужните средства и заминава за Франция за трасплантация. Донор ще бъде брат му.
— Как протича един ваш ден?
— През деня ходя на работа. На диализа съм нощна смяна – започва в 20 часа до полунощ.
— Успявате и да работите?
— Аз не съм спирала. Само за малко след трансплантацията.
— Ако искате да отидете на дискотека можете ли да го направите?
— Няма проблем. Просто трябва да съобразявам с дните за диализа и с това, че трябва да поемам по-малко течности.
— Ами ако искате да отидете на море?
— Или трябва да го планирам много рано, за може процедурите по хемодиализата да се правят там, или както направих миналото лято – на море през уикенда и в понеделник се прибирам.
— Едно пиленце ми каза, че ви познава от години и никога не ви е чувала да се оплаквате, а напротив – винаги сте усмихната. Вярно ли е?
— Има го този момент. Не обичам да товаря хората с моите проблеми.
— Смятате ли че кампанията ще успее да събере средства?
— Надявам се. Дарителската сметка стартира преди Коледа. Очаквам всеки момент регистрацията на DMS, за да могат средства да се събират и с SMS.
А това е сметката, по която можете да преведете заделената от Вас сума:
„ЮРОБАНК БЪЛГАРИЯ” АД ,клон Пазарджик
Дарителската сметка е с IBANBG18BPBI79301033359101, BIC BPBPIBGSF, титуляр Валентина Ангелова Коцева.
Остави коментар
Трябва да сте регистриранза да коментираш.