Стартира нов прием по набиране на заявки от работодатели да разкриване на работни места по схема „Младежка заетост”, информират от ОИЦ – Пазарджик.
Схемата е по ОП „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 и се изпълнява от Агенцията по заетостта на територията на цялата страна. Тя ще осигури стаж и обучение на работното място на 8000 младежи на възраст до 29 години, включително. За разлика от предишния прием, с цел избягване забавяне по подбора и оценката на работодателите, процедурата по одобряването им се извършва текущо. Редуциран е и броят на документите, които трябва да бъдат подадени, след одобрение на заявката
Схемата „Младежка заетост” дава възможност на работодателите да наемат младежи в две основни направления – „стажуване” и „обучение по време на работа”.
Стажуване: Работодателят или определен от него служител изпълнява ролята на наставник на наетия по схемата младеж, като целта е максимално усвояване на практически умения по придобита професия или специалност в рамките на стажа;
Обучение по време на работа: По време на работния процес тече и обучение на служителя по определена професия или специалност, като отново работодателят или определен от него служител изпълнява ролята на наставник на включения в обучение по време на работа младеж.
И в двата случая, ако настоящият адрес на младежите е различен от населеното място на работа, се осигуряват средства за транспорт от и до работното място за първия месец от стажа/обучението.
На работодателите, които осигурят стажуване по схемата, ще бъдат покрити разходите за:
– възнаграждения в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година;
– здравните и социалните осигуровки на младежите за срок от 6 месеца.
Ако след изтичането на стажа младежът остане на работа и сключи безсрочен трудов договор, на работодателя ще бъдат покрити разходите за социално и здравно осигуряване за срок от още 6 месеца. Разходите за възнаграждението на наставника по време на стажуване са за сметка на работодателя.
На работодателите, които осигурят обучение по схемата, ще бъдат поети разходите за:
– възнаграждения на наетото лице в размер на 90% от минималната работна заплата за страната;
– разходите за здравни и социални осигуровки за срока на обучение.
Разходите за възнаграждение на определения от работодателя наставник за обучение по време на работа ще бъдат поети от програмата (1/2 от минималната работна заплата за страната).
Заявки могат да се подават до 31.12.2015 г. или до изчерпване на финансовия ресурс по схемата.
Остави коментар
Трябва да сте регистриранза да коментираш.