Институции

Десетокласници влизат в съда

Пазарджик Пилотна образователна програма „Отворени съдилища в България” стартира в Окръжен съд – Пазарджик. Тя е подготвена от ВСС и МОН като част от Годишната програма на ВСС „Разработване на информационни кампании за разясняване на структурата на съдебната власт, функциите на ВСС, съда и прокуратурата” стартира в пазарджишкия Окръжен съд.

Програмата ще се реализира сред ученици от Х клас на Гимназия „Иван С. Аксаков”, Пазарджик с цел повишаване на тяхната информираност за структурата, функциите и значението на съдебната власт в България. Директорът на гимназията Иванка Ваклинова уточни, че и двата класа са хуманитарен профил, в чиято програма е заложен предметът „етика и право” и съвместната инициатива ще допълни и обогати това учебно съдържание. Тя коментира също, че доста от учениците знаят добре с какво се занимава една институция като съда и любопитстват какво ще се случва по време на Програмата.

Председателят на Окръжен съд – Пазарджик, Елеонора Серафимова информира, че споразумението между ВСС и МОН предвижда занимания веднъж месечно, като лектори ще бъдат съдии и прокурори, както и гост-лектори. Целите на програмата са обогатяване познанията на учениците за структурата на съдебната власт в Република България, формиране на правна грамотност и култура.

Вярваме, че по този начин те ще повишат своята степен на познаване и спазване на законите и ще можем да предизвикаме у тях не само любопитство, но да предизвикаме гражданската им активност, каза съдия Серафимова. Стремежът на съда пък е да съумее да повиши доверието на обществото в работата си. Предвидени са седем теми – Разделение на властите според Конституцията на Република България. Функции на съдебната власт. Структура на съдебната система. Висш съдебен съвет; Основни клонове на правото; Представяне на професиите съдия, прокурор и следовател; Материален и процесуален закон. Особености на гражданския, наказателния и административния процес; Как можем да защитим правата си. Достъп до правосъдие; Непълнолетните лица и правосъдието – жертви и извършители на престъпления; Достъп до информация за работата на съдебната власт – интернет страници, информация за съдебни актове, електронно правосъдие, а след тях наученото ще бъде обобщено и проверено чрез организиране на викторина, симулативен процес и др.

Съдия Серафимова коментира, че част от работата на съда касае пряко живота на хората – техните семейни и имуществени права, финансови отношения и др. Прокурор Васил Малинов допълни, че на учениците ще бъде дадена възможност да присъстват на процес в заключителната му фаза, когато течат пледоариите на обвинението и защитата и се произнася присъда.

Първата лекция ще бъде на 10 октомври.

Коментари

Остави коментар