Институции

Чума порази голямо стадо овце във Велинград, наблюдава се зона от 10 км

Написано от ПЗИНФО

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години. Заболяването е потвърдено в град Велинград, община Велинград, област Пазарджик. То е констатирано в пет взаимосвързани животновъдни обекта, в които се отглеждат общо 1769 овце.

По информация на ОДБХ-Пазарджик, заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните на обектите. През този период животните са били лекувани от регистрирани ветеринарни лекари, без уведомяване на компетентните органи. По случая БАБХ е сезирала Прокуратурата на Република България.

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград, общ. Велинград, обл. Пазарджик.

Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Алендарова, Долна Дъбева, Света Петка, Грашево от община Велинград, област Пазарджик; град Ракитово, град Костандово, село Дорково от община Ракитово, област Пазарджик.

Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обекта.

Част от мерките включват ограничаване на придвижването на дребни преживни животни на територията на областта, с изключение на тези насочени за незабавно клане; извършват се клинични прегледи във всички обекти за ДПЖ на територията на областта и др.

Какво е чума по дребните преживни животни?

Това е високопатогенна инфекциозна болест по овцете и козите, характеризираща се с висока смъртност. Болестта не е заразна за хората.

Животните се заразяват при пряк контакт с болни такива. Най-честия начин за заразяване е посредством вдишване на вируса по аерогенен път. Изпражненията, секретите от носа, и очите са богати на вируси. Приемането на храна и вода, замърсени с тях, е също възможен начин на заразяване. Инкубационният период е в рамките на 3 до 7 дена. Заболяването започва с внезапна треска като температурата достига до 40-41°С. Засегнатите животни са депресирани и сънливи, козината им е настръхнала. От очите, носа и устата започва да изтича бистър секрет, който по-късно в резултат на вторична инфекция става по-гъст и жълт. Лигавицата на устата и очите се зачервява силно. Два дена след етапа на треска се проявяват признаци на диария. Изпражненията са меки и воднисти с неприятна миризма и могат за съдържат кръв и части от мъртва чревна тъкан. Засегнатите животни дишат учестено, тежко болните животни имат трудно и шумно дишане и мека болезнена кашлица. Кашлицата е признак на възникналата пневмония. Заболяването продължава с дехидратация на организма и последваща смърт 7 до 10 дни след появата на клинични признаци. Малка част от заболелите животни оздравяват след продължителен период на възстановяване. Няма сигурно лечение на болестта. Възможно е използването на антибиотици с цел избягване на вторичната инфекция. Единственото решение е ликвидиране на животните. Овцевъдите в близките райони на заболяването непрекъснато да наблюдават животните си и при първите съмнения за заболяване веднага да сигнализират на ветеринарните власти. Код червено за тезии ферми е вече в сила.

При регистриране на болестта животните се умъртвяват веднага. Всички вещества или отпадъци, които е възможно да бъдат заразени, като фуражи, отпадъци, тор или предмети, се унищожават или обработват по съответния начин, гарантиращо унищожаването на вируса на болестта

Коментари