Култура

Четири дни до „Океан от любов“

Написано от ПЗИНФО

От 28 до 31 март 2025 г. Младежки дом – Пазарджик ще бъде домакин на деветнайстото издание на Младежкия театрален фестивал „Океан от любов“.

Събитието събира млади театрали от различни градове на страната, като тази година участие ще вземат трупи от Пазарджик, София, Банкя, Варна, Сливен, Перник, Стара Загора, Благоевград и Казанлък.

Фестивален афиш

Приказни сюжети и разнообразни драматургични текстове и интерпретации се открояват в селектираните представления.

Медиатори на кръглите маси

Сред утвърдените професионалисти, които ще модерират дискусиите след спектаклите и ще предоставят конструктивна обратна връзка на участниците, са:

Доайен на кръглите маси е Гьорги Георгиев – Áнтика. Той е част от театралните медиатори във фестивала „Океан от любов“ над 15 години.
Актьорът и режисьор е родом от Северна Македония. Занимава се с театър и музика от малък. Завършва НАТФИЗ с магистърска степен по театрална режисура при проф. Пламен Марков.
Членува в няколко певчески формации, с които има участия в страната и чужбина. Участва в мюзикълите „Авеню Q” на Столичен куклен театър и „ШРЕК” на Софийска опера и балет.
Повече от 15 години Гьорги Георгиев е част от екипа на Шекспирова компания „Петровден“, с. Паталеница.
Той е режисьор на независими театрални проекти. Преподавател в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Елица Йовчева – режисьор, автор, актриса. Завършва „Режисура за драматичен театър“ в класа на проф. Пламен Марков, а след това
магистратура по „Театрално изкуство“ в НАТФИЗ. Артист на свободна практика. Носител на Наградата на Столична община за ярки
постижения в областта на културата – в категория съвременни перформативни и мултижанрови изкуства за представлението „11:27“

Милко Йовчев – Актьорът завършва в класа на проф. Пламен Марков и проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов. Участва в над 30 представления в различни театри, сред които Театър 199 „Валентин
Стойчев“, Театър „София“, Театрална работилница „Сфумато“, Театър „Азарян“, „Червената къща“ и др. Познат е и от независимата
театрална сцена.
Като част от Сдружение „Реплика“, заедно с Боряна Йовчева, са носители на наградата „Стоян Камбарев“ за „Полет в изкуството“.

Самуела-Ивана Церовска – завършва НАТФИЗ – актьорско майсторство при проф. Маргарита Младенова. Участва в редица постановки под режисурата на Иван Добчев и Маргарита Младенова на сцената на НАТФИЗ, ТР „СФУМАТО“ и Народен театър „Ив. Вазов“. Актриса от трупата на ДТ „Стефан Киров“ Сливен. Дългогодишен участник в летните продукции на Шекспирова компания „Петровден“.

Театрални ателиета

Младите актьори ще имат възможността да развиват уменията си в театралното ателие, ръководено от Ралица Ковачева-Бежан в
сътрудничество с Гьорги Георгиев – Áнтика. Ателието ще бъде под мотото „Царството на въздуха, светът на звуците, силата на думите – глас и говор с мисъл“.

Д-р Ралица Ковачева-Бежан е българска актриса и певица. През 2008 г. получава академичната степен доктор в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Има десетки роли в театъра. Част е от екипа, правил дублажи на редица популярни филми и сериали. Преподава сценична реч в НАТФИЗ.

 

Мотивационна среща

Тази година вдъхновение на участниците ще даде младата актриса Елеонора Иванова, която ще сподели своя опит и път в театралното и кино изкуство.
Позната е на българският телевизионен зрител с участието си в българските сериали като „Пътят на честта“ и „Братя“, както и от филмите на големия екран „Чалга“ „Страх“, Шекспир като улично куче“, „Дяволски игри“.
Завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност „актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2021 година в класа на проф. Ивайло Христов.

Драма Лаб – експериментална театрална лаборатория

По време на фестивала ще се проведе и лабораторията Драма Лаб, под ръководството на Константин Еленков (познат от „Одисей“ и „Коприна“ на Пловдивския театър) в колаборация с композитора Явор Карагитлиев. Към тях за втора година се присъединява младия драматург Александър Секулов-младши.

Драма Лаб е интензивно лабораторно ателие, в което млади актьори от различни трупи работят заедно, за да създадат оригинален
сценичен продукт в рамките на фестивала. Форматът съществува от 2018 г. и предоставя възможност на участниците да развият креативност, комбинативност и гъвкавост в експериментална творческа среда.

 

В рамките на фестивала висшите учебни заведения по изкуства ще презентират театралните си специалности, а с лично присъствие декана на факултет „Сценични изкуства“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ доц. д-р Лора Мутишева ще представи възможностите за обучение в театралната академията.

По традиция фестивалът предлага не само сцена за изява, но и подкрепа за бъдещото развитие на младите таланти чрез подаръчни комплекти с книги в областта на театъра. Тази година всяка трупа ще получи като подарък сборник с пиеси на Александър Секулов – поет, романист, драматург на Пловдивския театър и трикратен носител на наградата „Аскеер“.

 

За фестивала

Младежкият театрален фестивал „Океан от любов“ е създаден през 2006 г. и днес е едно от водещите събития за млади театрали в България. Той предоставя възможност за творческа изява, обучение и обмен на идеи между млади актьори, режисьори и драматурзи. Фестивалът е първият в страната, който въвежда театрални ателиета за участниците, както и конструктивно обсъждане на спектаклите.

Коментари