Институции Криминално Общество

Тревожни данни за домашното насилие в област Пазарджик

Написано от ПЗИНФО

В ОДМВР-Пазарджик се проведе брифинг свързан с темата за домашното насилие и насилието основано на пола. Той се осъществи по повод на  отбелязването на 25 ноември Международен ден за елиминирането на насилието срещу жените и 10 декември – /Денят на човешките права/, както и провеждането на Национална превантивна кампания под надслов „Никога повече“ за отбелязване на 16 световни дни за борба с насилието, основано на пола.

В срещата взеха участие административният ръководител на Районната прокуратура в Пазарджик Борис Петков, директорът на РД „Социално подпомагане“ Цветелина Арапова-Чавдарова и инспектор Чавдар Цветков от отдел „Охранителна полиция“, който е регионален координатор по въпросите на домашното насилие в ОДМВР-Пазарджик.

Инспектор Цветков информира, че през 2023 година за получени 100 бр. заповеди за незабавна защита по Закона за защита от домашното насилие, а 46 бр. са заповедите за защита. Образувани са 18 досъдебни производства за извършени престъпления в условията на домашно насилие. През 2024 г. са получени  93 бр. заповеди за незабавна защита и 57 бр. за защита, но досъдебните производства са вече 49 бр., което образува ръст от близо три пъти.

От своя страна прокурор Петков изрази задоволството си от много доброто взаимодействие на прокуратурата в органите на полицията по случаи касаещи домашно насилие. Той обясни, че завишения брой на образувани досъдебни производства от началото на тази година се дължи основно на направените поправки в Наказателния кодекс, които касаят престъпленията извършени в условията на домашно насилие. В районната прокуратура е създаден ред след получаване на сигнал за домашно насилие незабавно да бъдат предприети всички законови изисквания за неговата проверка и отношение, като тези преписки се отработват с висок приоритет.

Директорът на РДСП в областта г-жа Арапова-Чавдарова информира, че статистиката на дирекцията е регистрирала 369 сигнали за насилие върху деца, а при 107 от тях действителност е установено насилие, независимо дали насилието е физическо или психическо. В тази връзка при тези случая е проведен и така наречен координационен механизъм с участието освен на социални работници и на служители от полицията и прокуратурата. При 40 от тези сигнали е установено домашно насилие, като най-много са те в районите на Велинград, Панагюрище и Пазарджик. Тя изрази съжаление, че към настоящия момент действа само един кризисен център на територията на гр. Пещера за деца или лица, които са преживели насилие или са жертва на трафик. За следващия програмен период е планирано изграждането на няколко центъра от подобен тип в Панагюрище и Пазарджик.

Стана ясно, че по време на Националната превантивна кампания, която стартира от днес до 10декемри ще бъдат обхванати учебни заведения, а чрез медиите и широката общественост. Целта е да се насърчат гражданите да подават сигнали при случаи на домашно насилие.

Коментари