Национален фестивал за любители на български народни хора
Дефилето – Дефилето – с него ще започнем от високо, за да се вижда и чува надалеч. Различно парад дефиле мост между миналото и настоящето, връзка между фолклорните и съвременните музикални традиции. Искаме всеки да усети атмосферата на един различен Велинград, богат на звуци и багри. Един град събрал в себе си традиции, които свързват без значение от религия и етнос.
Фестивалната програма – Най – старото читалище в региона Народно читалище „Отец Паисий – 1893“ ще бъде домакин на фестивалната програма. На неговата сцена първи стъпки в изкуството прави световноизвестният Николай Гяуров. Читалището е дом на емблемата на Велинград – Представителен духов оркестър и мажоретен състав „Димитър Мечев“. Тази година, оркестърът празнува 60 годишен юбилей. Формацията ще приветства участниците и гостите на фестивала.
ХорАта на открито – Отново ще бъдем всички на централния площад „Николай Гяуров“, спазвайки традицията за големи пролетни хора на открито. С нас ще е и нашият фестивален оркестър „Роял бенд – Благоевград“ През 2015 година един, току що сформирал се, оркестър се качва на сцената на един отскоро провеждащ се фестивал.10 години по – късно Роял бенд е един от най – известните и най – обичани оркестри в България, а Пролетно Хоро е сред водещите фолклорни фестивали.
Посвещаваме това 14- издание на фестивала „Пролетно хоро“ на традициите. На тези, които сме наследели и на тези, които сме създали.
Добре дошли във Велинград!
Националният фестивал ”Пролетно хоро” има своето заслужено място в програмата за фестивали и събори на Министерство на културата и Министерство на туризма. За първи път фестивалът “Пролетно хоро“ се провежда през 2012 г . В културния календар на Община Велинград няма толкова мащабно и атрактивно събитие, с над 1500 участници и гости от цялата страна. Събитието е част от културния календар на Община Велинград и Област Пазарджик.
През 2016 година „Пролетно хоро“ е с номинация “Туристическо събитие на годината“ През 2016 и 2017 година фестивала се презентира от Община Велинград на международното туристическо изложение “Ваканция и СПА Експо. Сдружение „Пролетно хоро“ работи в сътрудничество и с гражданското сдружение “За теснолинейката”, което рекламира „Пролетно хоро“ с едно атрактивно пътуване до Велинград с теснолинейката. Фестивала показва и говори за Велинград, като туристическа дестинация като място, в което има какво да се види и какво да се преживее.
Фолклорната проява се организира с партньорството и подкрепата на Община Велинград, Дружба Родина, Дружество за защита на Родопите, др. В различните издания гост – участници във фестивала са били ансамбъл „Пирин“, риалити звездата Лилия Семкова, народните изпълнители Янко Неделчев и Георги Вардев, Мариам Маврова, оркестърът на Иво Ралчев и едни от най- добрите оркестри в България „Роял бенд“ – Благоевград. Фестивалът „Пролетно хоро“ се радва на все по – голям и нарастващ интерес. В последните три издания броя на участниците и гостите бе между 1400 и 1900 души.
Фестивалът няма конкурсен характер. Той събира на едно място хора на различна възраст, с различен социален икономически и образователен статус, с една основан цел – да популяризират българския фолклор, песенен и танцов и да играят заедно български народни хора.
„Пролетно хоро“ е еднодневен фестивал.
Трите модула в програмата му предлагат различно изживяване и емоция и за участниците, и за публиката. Представят по атрактивен и оригинален начин фолклора ни, провокират интерес към българските народни хора ,любов към българските традиции, национална гордост и самочувствие.
Фестивалът “Пролетно хоро“ е фестивал на българщината, той е емоция, гордост, традиции и бъдеще събрани в едно. Фестивалът дава възможност на стотици българи да дойдат във Велинград, да играят български народни хора и за пореден път да докажат, че българския фолклор живее в настоящето и има бъдеще Фестивалът е един нагледен урок по история и краезнание, урок който се възприема лесно и не се забравя никога .Урок който впечатлява.
Програма
10.00 ч. Парад – дефиле.
Място: Възпоменателен кръст – Велинград.
10.30 ч. Фестивална програма
Място: НЧ „Отец Паисий-1893“.
16.00 ч. ХорА на открито.
Място: Площад „Николай Гяуров“.