Участниците в проекта Изкуството и AI получиха уникалния шанс да се срещнат с един от първите 100 в света, които имат позволението да създават така наречените AR филтри, които се използват от всички в Инстаграм и той да им представи темата за Добавената реалност.
Това бе Благовест Димитров, който е експерт дизайнер, предприемач и създател на добавена реалност. Благовест е официален партньор на Meta Spark AR (Facebook). Той е съосновател на българската технологична компания MClimate.
Пред младежите, които участват в проекта, той разказа за пътя си като млад предприемач, за AR, за дизайна.
„Благовест е иноватор във визуалното изкуство, но го прави с уважение към традиционното, точно за това се съгласи да участва в проекта, който комбинира точно тези двете неща“, сподели от „Ви арт“ – фондацията, която реализира проекта в полза на младите хора от Пазарджик.
Част от обучението на участниците бе да превърнат собствени снимки от фотоапарата до генериране на ново цифрово AR съдържание. Така колаборацията с първото събитие съпостави прогреса на изкуството – момичетата и момчетата снимаха по старомодния начин на лента, а Благовест им показа как изкуствения интелект може да допълни създаденият кадър от фотоапарата.
В същото време те се запознаха с границите и етиката на изкуството, създадено от изкуствен интелект, с противопоставяне от страна на хора, които твърдят, че тези приложения са по същество високотехнологична форма на плагиатство. Когато е била изобретена фотографията преди почти 200 години, подобно на дебатите на художниците и живописците тогава, сега се водят същите дебати за света на изкуството и дизайна и изкуствения интелект. Но днес изкуството и фотографията си съжителстват, като всъщност си помагат взаимно.
А Благовест впечатли младежите най-много с иновативните си очила, които разполагат с възможности, които все още не могат да бъдат използвани у нас, демонстрира им своите AR очила.
Проектът предвижда още няколко събития, които ще достигнат поне 300 млади хора между 15 и 29 години чрез различни информационни канали и поне 30 преки участници от целевата група, които ще вземат участие в дейностите. От тях включително минимум 10% ще са млади хора, които са с по-малки възможности и такива от групата NEETs.
Проект „Изкуството и AI“ се изпълнява от Фондация „Ви Арт“ с финансовата подкрепа на Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023-2025) по договор № 25-00-3/16.09.2024 г. Национална информационна система за младежта / BG info system for youth