Култура

След дни започват дните на Културно-историческото наследство в община Батак

Написано от ПЗИНФО

За XVII поредна година Исторически музей- Батак организира и провежда ДНИ НА КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО В ОБЩИНА БАТАК

Кога? 31 октомври – 04 ноември 2022 година

Къде? Фоайе на Исторически музей-Батак и Шарова къща

Начало на събитията: 17:00 часа

Събитията посвещаваме на следните светли дати и бележити годишнини:

1 ноември- Ден на народните будители

190 години от рождението на Драган Василев Манчов – баташки книжовник, книгоиздател, учител, будител

110 години от съграждането на храм Успение Богородично- гр. Батак

125 години  от създаването на Читалище-4-ти май-Батак

146 години от Априлското въстание

300 години от рождението на Паисий Хилендарски

Какво?

31 октомври 2022г., 17:00 часа, фоайе на музея

Представяне на музейна книга

Преди близо шестдесет години Исторически музей-Батак получава ценно дарение- икони и други църковни принадлежности. Дълги години тези реликви стояха грижливо прибрани и непроучени във фондохранилищата на музея. Малката сбирка е предизвикателство за изследователя, защото хвърля светлина, макар и оскъдна, към църковното изкуство не само на града, но и на региона. През 2021г. проф. Иванка Гергова започна изследване на колекцията. Проф. Гергова е член-кореспондент на БАН, професор в института за изследване на изкуствата. Научните й интереси са свързани с православното изкуство в България и на Балканите, както и с културните взаимодействия. Изследва църковна живопис, дърворезба, графика, украсата на късната ръкописна книга, отделни паметници и майстори, култовете на българските светци. Автор е на 8 монографии, съавтор в 8 колективни монографии, корпуси и каталози, както и на десетки студии и статии. Участва в множество колективни научни проекти, както български, така и международни.

Книгата „Колекция християнско изкуство в Историческия музей- Батак“ проучва подробно културните ценности, разкрива детайли от църковното минало на града, говори за духовните стремежи на жителите му, за техните връзки, които се разпростират от границата между Епир и Македония, Света гора, непосредствените околности като Неврокоп, Банско, Татар Пазарджик, до Русия.

Очакваме вълнуваща среща с автора на книгата- проф. Иванка Гергова!

03 ноември 2022г., 17:00 часа, Шарова къща

Откриване на изложба и награждаване на победителите в конкурс

Изложба „Занаятите в живота на батачани“

Българските занаяти водят началото си от дълбока древност. С развитието на общественото разделение на труда  преминават през различни етапи. Проучването на занаятите в Батак през ХІХ век ни среща с много наши самоуки талантливи майстори със златни ръце.

В края на XIX и първата половина на ХХ в. 90 % от населението на Батак се занимава  с дърводобив, дървообработване и търговия с дървен материал. Според наличните писмени сведения и събраният етнографски материал в музея, можем да  групираме занаятите в Батак по следния начин:

-традиционни занаяти, свързани с основния поминък на населението

– домашни занаяти

-нови занаяти, свързани с потребностите на бита и творческите културни потребности на хората в Батак

Чрез текстове, богат снимков материал и интересни движими културни ценности представяме развитието на абаджийство, бояджийство, дограмаджийство, дърводелство, кринарство, коларство, бъчварство, ковачество, тюфекчийство, сахатчийство, налбантство, ножарство, медникарство, обработката на лен и вълна, предене и тъкане в Батак. Посетителите на изложбата могат да разгледат голяма част от часовникарските инструментите на Георги Цурев- тюфекчията, звънци за едър рогат добитък, предмети за бита от дърво, медни съдове, както и баташката носия, изработвана от сръчните ръце на батачанката.

 

НАГРАЖДАВАНЕ НА ПОБЕДИТЕЛИТЕ В КОНКУРС „МОЯТА БАТАШКА КУКЛА”

Цели на конкурса:

  1. Издирване на кукли с традиционна баташка носия /женска и/или мъжка/.
  2. Провокиране интереса и творческите способности на участниците за изработване на кукли с традиционна баташка носия.
  3. Запознаване с елементите на традиционното мъжко и женско облекло и популяризиране на автентичната баташка носия.

Приемат се само кукли с традиционна баташка носия.

Компетентно жури от Исторически музей-Батак ще определи победителите. Наградените кукли ще бъдат включени, временно, в изложбата „Занаятите в живота на батачани”, в рамките на Дни на културно- историческото наследство в община Батак 2022.

Награждаването на победителите в конкурса ще се извърши при откриване на изложбата „Занаятите в живота на батачани”.

 

 

 

Коментари