Пазарджик Леко увеличение на постъпилите жалби през миналата година отчете пред медиите общественият посредник на Пазарджик Георги Шопов. Общо те са 123, от които 47 писмени и 76 устни. Между тях сигнали за корупция няма, а тези срещу „Синя зона“ са малко.
Между писмените жалби най-много – 33, се отнасят до правомощията на местното самоуправление. Следват ги тези, които омбудсманът определи като „проблеми на отделните хора“, напр. относно дейността на „Местни данъци и такси“, Наредбата за организация а движението и т.н. Още 13 се отнасят до дейността на НОИ, Пожарната, Бюрото по труда, Социално подпомагане и др. Тази година правят впечатление жалбите, които са подкрепени от повече хора, като тази от жителите на Драгор – 296 души, искащи нова пътна маркировка за улица Първа и изграждане на неравност на пътя. Омбудсманът коментира, че решението на този проблем се отнася до взаимодействието на много институции и няма да стане лесно.
През годината решение се е намерило до две други колективни жалби – от 20 жители на Калугерово, които са поискали ремонт на улица Втора и от 9 души от Пазарджик за извършване на нерегламентиран ремонт около жилищен блок. Георги Шопов подчерта, че отговорите на институциите, дори и когато са отрицателни, са много изчерпателни и обективни. За разлика от 2017-та, през изминалата година е нямало нито една жалба срещу дейността на телекомите, както и срещу решения на ТЕЛК. Доста жалби има по отношение дейността на ВиК, като най-многобройни са за разлики в отчитане на общия водомер на жилищен блок и водомерите на отделните апартаменти. При тези случаи разликата води до преразпределяне на количеството вода, което трябва да бъде платена. Георги Шопов подчерта, че през годината са постъпили само 16 жалби, които не са в правомощията му и според него това е знак, че правната култура на гражданите се е увеличила.
Общественият посредник ежегодно представя отчета си пред Общинския съвет. Тази година това стана на 31 януари и премина без забележки и коментари.