Институции

Общината започна обследване на бившето “Доходно здание” в Пазарджик

Написано от ПЗИНФО

Дирекция „Архитектура и териториално устройство“ в Община Пазарджик представи една от сградите паметници на културата, по чиято консервация, реставрация и реконструкция дирекцията е започнала работ, а именно сградата на бившето “Доходно здание”, която е в сърцето на Пазарджик и която всички познаваме.

От публикация на общинската структура става, ясно, че сградата е в режим на съсобственост – шест от самостоятелните обекти на партерно ниво са с предназначение “за търговска дейност” и са собственост на юридически лица, а останалите обекти на горните етажи са собственост на Община Пазарджик.

Сградата е със статут на архитектурно-строителна недвижима културна ценност и попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност – „Група № 5 – Архитектурен ансамбъл „Мехкемето”.

„Всичко започна с постъпил писмен сигнал от гражданин за падащи тухли от корниза на сградата в началото на 2024г. и нашето силно желание да върнем автентичния облик на една от най-красивите сгради в града ни. Построена през 1925г., тя притежава характерна и добре изявена пластика в архитектурния обем и детайли – балкони и еркери върху масивни конзоли, сегментна дъга в плана на прозоречната ниша, пиластри, медальони, два вида фронтони и др.
Придържайки се към буквата на закона, реализирахме оглед с представители на Главна дирекция “Инспекторат за опазване на културното наследство” към Министерство на културата и Отдел “Архитектура и инвестиционно проектиране” към Община Пазарджик съгласно чл. 72, ал. 3 от Закона за културното наследство, в резултат на който беше дадено указание сградата да бъде обезопасена със защитна мрежа.
След като изпълнихме указанието, кметът на Община Пазарджик назначи комисия с представители на Главна дирекция “Инспекторат за опазване на културното наследство” към Министерство на културата, НИНКН, РДНКС и Община Пазарджик съгласно чл. 73, ал. 1 от ЗКН.
Комисията установи, че сградата има големи компрометирани участъци с подкожушена мазилка, люпежи, изпадали части от пластичната украса вследствие на дългогодишното неподдържане и неконтролирани течове от покрива. Констатирано бе, че особено опасни са мазилковите фрагменти от пиластрите, фронтоните и главния корниз, както и балконите на сградата, които са в много лошо състояние. Бяха идентифицирани проблеми с диагонални пукнатини по стената на калкан вляво от входа на сградата, с водосточните тръби, с оттичането на атмосферните води от покривите на съседните сгради и със значителните течове от покрива, които достигат до помещенията на третия етаж, където има видими следи от влага по стените. Що се касае до интериора на сградата, въпреки осъществените преустройства през годините, са запазени някои оригинални детайли, а именно вътрешните врати и парапетът на стълбището.
С оглед спазването на даденото от Министерство на културата предписание възложихме архитектурно и фото-заснемане, конструктивно обследване и проект за консервация, реставрация и реконструкция на сграда недвижима културна ценност “Доходно здание”. Миналата седмица екип от архитект и конструктори беше на терен, за да се стартират гореописаните дейности, които очакваме с нетърпение. След като проектите бъдат съгласувани с Министерство на културата и одобрени от главния архитект, ще бъде възложена съответната процедура по ЗОП за осъществяване на необходимите консервационно-реставрационни и ремонтни дейности по сградата. Очакваме, разбира се, и съдействието на останалите съсобственици на сградата, за да вървим заедно по дългия път, който ни очаква“, се казва в съобщението на Дирекция „Архитектура и териториално устройство“.

Коментари