Общество

Жители на септемврийското с. Варвара затвориха пътя за Велинград като протест срещу управлението на Общината

Варвара, Септември

Десетки жители на септемврийското село Варвара блокираха днес по обед за около 30 минути пътя за курорта Велинград. Повод за гражданското недоволство е неколкократното увеличение на цената за ползване на минералната вода. Днес обаче протестиращите добавиха към исканията си и пълна проверка от Националната Сметна палата на всички обществени поръчки и сделки по всички договори, сключени от Община Септември след като е избран кметът Марин Рачев.

Снощи в селото е сформиран граждански Инициативен комитет, съобщи един от организаторите, Николай Баташки. Той каза, че искат проверка от София, защото, по думите му, на регионално ниво не виждат резултат. Рачев е избран с помощта на ГЕРБ, но и с помощта на народа и ние искаме отчет за всичко, което се случва в общината, посочи Баташки. Той попита защо за някои села от общината се отпускат повече средства, а за други няма. Според него, увеличението на цената за ползването на минералната вода е „капката, която преля чашата“. „Ако трябва ще протестираме на жълтите павета и ще продължим докато видим ефект“, добави Баташки. Следващата неделя жителите на Варвара отново планират между 12 и 13 часа да блокират пътя. Те изразиха надежда, че туристите ще проявят разбиране към гражданската им позиция. Днешната блокада доведе до напрежение между пътуващите и протестиращите тъй като се образуваха дълги колони от чакащи автомобили. Полицията не допусна сблъсъци между двете страни.

По повод протеста кметът Марин Рачев посочи за БТА, че многократно вече е обяснявал на „различни срещи във Варвара и Ветрен дол“, че таксата за ползване на минералната вода цели подсигуряване на средства за двете кметства. По думите му, се касае за фирми-ползватели, които защитават единствено финансовите си интереси. По мнението на кмета ползвателите искат да заплащат за минералната вода цена все едно е сондажна. Според него с повишението на цената ще може да се направят нужните инвестиции, за да  се ползва минералната вода всички. „Интересът към водата е голям и няма човек, който да не е съгласен да си плаща тази такса, ако природният ресурс му се закара до двора или имота. Единствените, които се жалват, са 3-4 фирми, които са я окупирали и не дават на други да се допрат до нея все едно им е бащиния. Помагат им някои съветници и общественици, водени от чисто популистки подбуди.“, посочи кметът. „Знам че с този ход ще си спечеля врагове. Но докато  съм кмет ще е така; водещ ще е общественият интерес. Не може от септемврийска община минералната вода да се ползва чак в центъра на Пазарджик, а за Септември и селата, откъдето извира, да няма за който иска да се свърже и да я ползва.“, добави Рачев.

Коментари