Варвара, Септември
Десетки жители на септемврийското село Варвара блокираха днес по обед за около 30 минути пътя за курорта Велинград. Повод за гражданското недоволство е неколкократното увеличение на цената за ползване на минералната вода. Днес обаче протестиращите добавиха към исканията си и пълна проверка от Националната Сметна палата на всички обществени поръчки и сделки по всички договори, сключени от Община Септември след като е избран кметът Марин Рачев.
Снощи в селото е сформиран граждански Инициативен комитет, съобщи един от организаторите, Николай Баташки. Той каза, че искат проверка от София, защото, по думите му, на регионално ниво не виждат резултат. Рачев е избран с помощта на ГЕРБ, но и с помощта на народа и ние искаме отчет за всичко, което се случва в общината, посочи Баташки. Той попита защо за някои села от общината се отпускат повече средства, а за други няма. Според него, увеличението на цената за ползването на минералната вода е „капката, която преля чашата“. „Ако трябва ще протестираме на жълтите павета и ще продължим докато видим ефект“, добави Баташки. Следващата неделя жителите на Варвара отново планират между 12 и 13 часа да блокират пътя. Те изразиха надежда, че туристите ще проявят разбиране към гражданската им позиция. Днешната блокада доведе до напрежение между пътуващите и протестиращите тъй като се образуваха дълги колони от чакащи автомобили. Полицията не допусна сблъсъци между двете страни.
По повод протеста кметът Марин Рачев посочи за БТА, че многократно вече е обяснявал на „различни срещи във Варвара и Ветрен дол“, че таксата за ползване на минералната вода цели подсигуряване на средства за двете кметства. По думите му, се касае за фирми-ползватели, които защитават единствено финансовите си интереси. По мнението на кмета ползвателите искат да заплащат за минералната вода цена все едно е сондажна. Според него с повишението на цената ще може да се направят нужните инвестиции, за да се ползва минералната вода всички. „Интересът към водата е голям и няма човек, който да не е съгласен да си плаща тази такса, ако природният ресурс му се закара до двора или имота. Единствените, които се жалват, са 3-4 фирми, които са я окупирали и не дават на други да се допрат до нея все едно им е бащиния. Помагат им някои съветници и общественици, водени от чисто популистки подбуди.“, посочи кметът. „Знам че с този ход ще си спечеля врагове. Но докато съм кмет ще е така; водещ ще е общественият интерес. Не може от септемврийска община минералната вода да се ползва чак в центъра на Пазарджик, а за Септември и селата, откъдето извира, да няма за който иска да се свърже и да я ползва.“, добави Рачев.