България Институции

Европейската комисия одобри българска схема в подкрепа на земеделските стопани

Написано от ПЗИНФО

Европейската комисия одобри българска схема в размер на приблизително 86,9 милиона евро (170 милиона лева) в подкрепа на земеделските стопани в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г., за да се подкрепят мерки в сектори, които са от ключово значение за ускоряване на екологичния преход и намаляване на зависимостта от горива.

Съгласно схемата подкрепата ще представлява помощ в ограничен размер под формата на преки безвъзмездни средства. Мярката ще бъде отворена за първични селскостопански производители в секторите на животновъдството, пчеларството, производството на плодове и зеленчуци, маслодайни рози, вино и тютюн, които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.

Помощта няма да надвишава 280 000 евро на бенефициер и ще бъде предоставена не по-късно от 30 юни 2024 г. Комисията стигна до заключението, че схемата е необходима, подходяща и пропорционална за преодоляването на сериозни затруднения в икономиката на държава членка в съответствие с член 107, параграф 3, буква б) от ДФЕС и условията, определени във Временната рамка за мерки при кризи и преход. Въз основа на това Комисията одобри схемата съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.

Повече информация относно временната рамка при кризи и преход и други действия, предприети от Комисията за справяне с икономическото въздействие на войната на Русия срещу Украйна и за насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии може да бъде намерена тук. Неповерителната версия на решението ще бъде представена под No SA.112734 в регистъра на държавните помощи на уебсайта на Комисията, посветен на конкуренцията, след като евентуалните въпроси, свързани с поверителността, бъдат решени.

Коментари