Избори

ДПС – Ново начало закри кампанията си в област Пазарджик, приоритет е повишаването качеството на живот на българските граждани

Написано от ПЗИНФО
Тази вечер, „ДПС – Ново начало“ в област Пазарджик с много ентусиазъм и положителна енергия, закри предизборната си кампания. Това се случи в град Пещера, където се събраха всички членове на областния изборен щаб и кандидатите за народни представители.

Ето и част от програмата:

Основен приоритет за Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ е повишаването на качеството на живот на българските граждани.
Ще работим за повече и ефективни инвестиции в инфраструктурата, в модерното и достъпно здравеопазване, в качественото съвременно образование, ефективната социална политика, развитието на културата и
културните институти, държавната политика за подкрепа на децата и семейството.

Инвестиции в инфраструктурата

Безспорна е ролята на инфраструктурата за качеството на живот и конкурентоспособността на българската индустрия. За нас, Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“, инвестиционната политика
изисква:
– Синхрон на инвестициите;
– Висока ефективност с измерим ефект;
– Регионален баланс в контекста на политиката за развитие на  регионите;
– Допълняемост на инвестициите;
– Приоритизиране на инвестиции, които създават или допринасят за създаването на работни места.
Предлагаме мобилизация на всички инструменти и обединяване на усилията на всички държавни институции, местни власти и бизнес за гарантиране на инвестиции:
– По Националния план за възстановяване и устойчивост, чието изпълнение е на критичния минимум с 5,88% изплатени средства.
Обща мобилизация и обединени усилия са необходими като краткосрочен приоритет, който да реализира максимално реализуемите проекти по плана в рамките на една година.
– По подкрепата от Структурните фондове на ЕС и Фонда за развитие на селските райони, чието изпълнение към момента преди парламентарните избори е незадоволително – 5,24%, но е възможно при добър синхрон, допълняемост и активно участие на местните власти да се постигне желаният ефект от предвидените инвестиции.
– По двустранни и национални програми за подкрепа.
– По хоризонтални програми на ЕС в областта на науката и изследванията, на градското развитие и интегрирането на култура и среда на живот.
– По целеви проекти (НАТО) за стратегически инвестиции за укрепване на сигурността на региона и Европа. Тези инвестиции предполагат бързи и ефективни законови промени и ясно изразено евроатлантическо мнозинство в Народното събрание, както и динамично, но стабилно правителство с пълен мандат.
Ние сме убедени, че успешната инвестиционна политика изисква устойчиво, гъвкаво и редовно управление с 4-годишен мандат, което да гарантира последователност, предвидимост и допълняемост на инвестиционния процес.
Приоритет за Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ са инвестициите в базова инфраструктура, която определя качеството на живот на хората и възможностите за развитие на индустрията и МСП.
– Ще работим за подготовка и подкрепа на проекти за свързаност и осъществяване на транспортни връзки и услуги.
– Ще настояваме за последователна политика и последователни действия за достъп до питейна вода, отвеждане и пречистване на отпадни води.
– Ще инициираме законодателство и управленски програми за преодоляване на засушаването и безводието, изграждане на системи за улавяне и съхранение на излишна вода при обилни валежи, инфраструктура за напояване.
– Ще работим за модернизиране на модела и планирането на инвестиции за инфраструктурата за управление на отпадъците, в т.ч. и преработката на отпадък до суровина.
Ще подкрепяме инвестиции в образователната инфраструктура – като сграден фонд, модерно оборудване, дигитална свързаност и образователна и социална среда.
Ще развиваме моделите за инвестиции в инфраструктурата за дигитализация на услуги, производства и образование.
Ще стимулираме инвестициите в здравната инфраструктура за обществено здравеопазване – лечебни заведения, спешна помощ и центрове за доболнична помощ.
Ще инициираме програми за инвестиции в жизнената среда на населените места и интегрирането на архитектурни и археологически паметници в градската среда.
Ще настояваме за национални програми за инвестиции в културната инфраструктура за осъвременяване на културните институти и институтите на паметта.
Ще инициираме и подкрепяме програми за инвестиции в инфраструктурата на вероизповеданията.
Ефективно инвестиране на инструментите на солидарност на ЕС е необходимо условие за подкрепа на българската икономика, местните власти и като цяло балансираното развитие, което преодолява различията
между градски и селски райони, но и гарантира участие на бизнеса и научните среди в хоризонталните програми на ЕС и в общата иновационна среда.
За Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ програмното инвестиране на национален финансов ресурс за развитие и подобряване на инфраструктурата е ефективен подход за балансирани инвестиции в пълен синхрон с националните и регионалните приоритети.
Ние ще отстояваме Инвестиционната програма за общински проекти като част от националния бюджет и ще развиваме нейния потенциал като инструмент за съвременно бюджетиране и ефективна национална инвестиционна политика, която допълва инвестиционната политика на ЕС и решава конкретни проблеми на хората.
Ще предложим оптимизиране на Програмата с извеждане на годишни приоритети. 2025 година ще бъде година за инвестиции във водоснабдяването с питейна вода – водоизточници, довеждащи водопроводи, водопреносна мрежа, пречистване на питейни води.

Здравеопазване

Здравна политика
ДОСТЪПНОСТ – ПРЕВЕНЦИЯ – СОЛИДАРНОСТ – СПРАВЕДЛИВОСТ
Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ предлага трансформация на здравния модел и ще работи за прекратяване на негативните здравно–демографски тенденции.
Днес основните проблеми на здравната система са:
– тенденции към реставрация на познатите начини на управление от миналото;
– свръхцентрализирана, бюрократизирана и неефективна структура и администрация;
– обща неудовлетвореност на граждани и пациенти от предлаганата здравна помощ;
– недофинансиране на системата, заложени дефицити;
– неефективно администриране на паричните потоци при финансирането на лечебни и здравни дейности;
– монопол на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК);
– липса на реално договаряне между субектите в системата;
– липса на стратегия за развитие в сектора, която спира частните инвестиции;
– липса на последователна политика за развитие на човешкия ресурс в здравеопазването;
– създадени са предпоставки за фалити на лечебни заведения и/или НЗОК поради нежелание да се вземат непопулярни политически решения;
– корупция и нерегламентирани плащания;
– спряна е структурната реформа и приватизацията;
– липса на инвестиции в лечебните заведения;
недостиг и неравномерно разпределение на новите високи технологии и лекарства;
– ниска степен на отговорност спрямо гражданите от страна на институциите;
– незначителни стимули за изпълнителите на медицинска дейност по отношение на изискванията за качество.
Здравеопазването в България е в шок, може би с последваща клинична смърт, и се нуждае от широк политически и граждански консилиум, за да бъде спасено. Тази област на човешкия живот се нуждае от значими инвестиции, за да бъдем конкурентоспособни на европейския пазар. След изпълнение на програмите за структурни реформи идва ред на инициативите, свързани с развитието на човешките ресурси и укрепването на социалния капитал.
Според нас както самото здравеопазване, така и неговото реформиране и развитие са предназначени за отделния човек, неговото семейство и цялата нация. Реформираната система ще осигури достъпност, справедливост, равнопоставеност, своевременност, достатъчност и високо качество на здравните грижи, морал и етика в отношенията.
Нашата политика за трансформация е насочена изцяло към човека и неговите здравни и социални потребности – за да получи помощ тогава, когато има нужда, в максимално добри условия, при гарантирано финансиране. Здравеопазването е сложна система, в която стотици хиляди здравни професионалисти произвеждат голям бройразнообразни услуги за промоция на здравето, профилактика на болестите, диагностика, лечение и
рехабилитация, чрез които се формира крайният резултат – подобряване на здравето.
Нашата главна цел е подобряване на здравето на индивида, семейството, общността и цялото общество.
Като национални хоризонтални приоритети Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ извежда майчиното и детското здравеопазване, спешната медицинска помощ, профилактиката и социалнозначимите заболявания.
Наши приоритети в развитието на здравеопазването са:
– Преустановяване на негативните тенденции и създаване на условия за подобряване здравето на нацията;
– Подобряване качеството на живот. Център на цялата система трябва да бъдат Хората;
– Развитие и усъвършенстване на здравната система, като се отчитат българската история, култура, традиции, реалности, цели, интереси и ценности;
– Социална ориентация на промените;
– Развитие на създадените нови икономически отношения в здравеопазването и на стимулите за високо качество;
– Пазарни механизми, договорно начало и съгласуване на интересите при разпределението и управлението на ресурсите в здравеопазването;
– Подпомагане развитието на частната инициатива и конкуренцията в здравеопазването;
– Гарантиране на достъпността до здравни грижи, доболнична и болнична помощ за жителите на малки населени места, отдалечени планински и гранични райони;
– Усъвършенстване и оптимизация, трансформация на здравноосигурителната система;
– Прекратяване на корупционните практики – чрез система от законови, контролни и икономически мерки;
– Прекратяване на нерегламентираните плащания.
Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ поставя на нова основа развитието на икономическите отношения в здравеопазването:
– Конкурентност и пазарни условия;
– Демонополизация на системата за здравно осигуряване чрез въвеждане на пазарни модели и конкуренция между здравноосигурителните дружества и НЗОК;
– Контрол върху разходите и дейността;
– Създаване на благоприятни условия за инвестиции;
– Участие и отговорност на всички в процеса на промяна и устойчиво развитие на сектора.
Инвестиционната дейност в публичното здравеопазване ще се основава на разработване и защита на проекти, като ще се обърне особено внимание на възможностите за смесени инвестиции (публично-частни). Финансирането на общественото здравеопазване ще се извършва на програмен принцип.
Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ приема като приоритет демонополизацията на системата за здравно осигуряване.
Тази цялостна трансформация на българското здравеопазване има няколко опорни точки:
промени в законодателството, чрез които ще създадем нормативна основа за последователното и устойчиво развитие на здравеопазването в полза на човека;
– развитие на икономически отношения, които осигуряват:
премахване на държавния монополизъм, привличане на частни инвеститори и изграждане на „публично-частна“ здравна система;
– промяна на собствеността с цел получаване на ново качество на здравната услуга – в полза на пациента;
– спазване правата на пациента и гарантирани права на свободен избор чрез информирано решение;
– балансиране и защита на интересите на собственика, лекаря и пациента;
– създаване и развитие на механизми за контрол върху системата и за гарантиране правата на пациента;
– създаване на механизми, гарантиращи ефективното партньорство между държавната власт, местното самоуправление и неправителствените организации;
– укрепване и развитие на информационната среда и комуникационната политика в областта на здравеопазването
В резултат на такава здравна политика ще постигнем:
– ограничаване на негативните тенденции в демографския и здравния статус на населението, укрепване и опазване здравето на хората през целия им живот;
– понижаване на заболеваемостта и намаляване на смъртността;
– достъпно и качествено здравеопазване като едно от основните права на човека;
– здравеопазване, в чийто център са нуждите и интересите на отделния човек;
качествена и навременна помощ в областта на профилактиката, диагностиката, лечението и рехабилитацията;
– ориентирани към крайни резултати програми и инвестиции за развитие на общественото здравеопазване и лечебната помощ;
– интегрирана система за здравна помощ, ориентирана към семействата и общностите и поддържана от гъвкава и бързо реагираща болнична система;
– финансова стабилизация на системата за здравеопазване, гарантиране на достъп и ползване на здравни услуги в лечебните заведение и премахване на нерегламентираните плащания.

Образование

МОДЕРНО, КАЧЕСТВЕНО И ДОСТЪПНО

Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ оценява образованието като основа за подобряване на качеството на живот на българските граждани, повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и просперитета на България. Образованието е ключов елемент от всяка стратегия за развитие и в основата на нашите принципи, цели и приоритети като Коалиция.
В динамично развиващия се глобализиран свят фокусът на всички нас трябва да бъде върху изграждането на кадри за пазара на труда и върху изграждането на умения, съобразени с бързите трансформации в световен мащаб, породени от дигитализацията, климатичните промени и развиващия се пазар на труда. Работещите трябва да станат по-печеливши и по-продуктивни, като така ще допринасят за икономическия растеж.
Придобиването на подходящи умения и адаптивността към технологичния напредък са гаранция за успешна реализация на пазара на труда. Икономика, разчитаща на квалифицирани кадри, генерира приходи и
развитие.
Но трябва да се справим преди това с разумни инвестиции и промени на системно равнище, да решимключовите проблеми, свързани с достъпа до образование и с качеството на предлаганата образователна услуга.
Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ поема ангажиментите:
– Предлагаме държавата да организира и финансира Програма за безплатни книги за всяко новородено дете. Чрез преодоляване на социалните неравенства ще стане възможно преодоляването и на образователните неравенства. Чрез възпитаване на отношение към четенето и към книгата ще се създадат позитивни нагласи към
обучението и образованието.
– Ще работим в синхрон с местните власти за гарантиране на достъп до детски градини и до предучилищно образование за всяко българско дете.
– Ще регламентираме механизми, с помощта на които талантливите деца да бъдат открити и подкрепени, за да могат да надградят своите умения, без да задържа образователната среда развитието им, без стандартната рамка да ги демотивира и отблъсква.
Ще оптимизираме и облекчим достъпа до образование на децата със специални образователни потребности.
Ще въведем система за гарантиране на качество на образованието и обвързване на показателите за качество и резултат с финансирането.
– Ще работим за системна и цялостна промяна и модернизиране на учебните програми, което едновременно ще обхване държавните образователни стандарти, учебните програми, учебниците, квалификацията на учителите, системата за оценяване.
– Цялостно ще реорганизираме системата за създаване напедагогически специалисти – чрез промени във висшето образование, чрез резултатна продължаваща квалификация и чрез обективна оценка на работата на учителя.
– Ще работим за създаване на учебници, които да бъдат инструмент, с помощта на който всеки подрастващ би могъл да открие механизми за практическо приложение на придобитото знание.
– Ще работим за изграждане на физическа среда в детските градини и училищата, която да предпоставя децата и учениците не просто да придобият набор от научни знания, но и да се научат да бъдат кооперативни, подкрепящи и толерантни.
– Мястото, на което децата ни прекарват по-голямата част от своето време, трябва да осигурява възможност за всички аспекти на тяхното развитие, за да им помогне в изграждането на умения за живота.
– Всяка образователна институция следва да разполага с медицински специалист и да оказва квалифицирана психологическа подкрепа, когато има риск за физическото или за психическото здраве на децата и на учениците.
– Образователният процес с трите си елемента – обучение, възпитание и социализация, изисква договорено и резултатно сътрудничество между всички участници в процеса, в това число и родителите, което се постига, на първо място, с консенсус върху общата цел и с ясно регламентирани процедури и механизми за заимодействие.
– Ще работим средното професионално образование да осигури кадри за пазара на труда, които да притежават търсените знания и умения.
Ще работим заедно с академичната общност за осъвременяване на програмите на висшите училища и университетите с цел подготовка на конкурентни специалисти за европейския пазар на труда.
– Ще участваме в изработването на нова визия за подкрепа на ученето през целия живот, като се приемат мерки както на национално равнище, така и на регионално равнище, съобразени с икономическото развитие на отделните региони.
Ще работим за създаване на благоприятни условия за научни изследвания, иновации и технологично развитие.
Ще работим за езиково обучение и образование с цел всеки младеж да владее свободно два европейски езика.
Ще работим за дигитализация на образователния процес и дигиталните умения на ученици и студенти.
Ние, Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“, настояваме и ще положим всички усилия да привлечем вниманието на обществото към фундаменталния за бъдещото ни развитие факт – демографската ситуация и нейните последствия!
България навлезе в дългосрочен период от своето развитие, в който всяко управленско решение в икономическата и социалната сфера ще трябва да бъде съобразено с двете основни, тежки последствия от
демографската криза – намаляването на населението (вече сме 6.5 млн.) и застаряването на населението (около една четвърт вече са хора над 65-годишна възраст). Двата процеса са траийа тенденция, която е свързана с
намаляване на раждаемостта, отрицателен прираст на населението, по-висока смъртност в сравнение със средната за Европейския съюз, външна миграция главно на хора в младежка възраст.
Според прогнозите, демографската криза ще бъде в основата на забавянето на икономическия растеж до 2050 г. Прогнозите са за свиване на работната сила с 40% и забавяне на ръста на БВП с 0.7% годишно.
Ние ще работим за финансова устойчивост на пенсионноосигурителната система:
Категорично прекратяване на предприемането на законодателни промени в пенсионноосигурителната система, несвързани с основния осигурителен принцип – осигурителният принос на човека.
Те се превърнаха в неблагоприятен субективен фактор за дебалансиране на системата, за огромната и зависимост от държавния бюджет, за намаляване на доверието към нея, както и намаляване на мотивацията на работещите млади хора да се осигуряват;
– Анализ на пенсионноосигурителната система, който да посочи конкретните параметри на проблема;
Анализ на механизма за ежегодно осъвременяване на пенсиите (швейцарското правило) и преценка за адекватността му на променените обстоятелства;
– Прилагане на политическа воля за вземане на решения за изчистване на системата от пенсии, несвързани с осигурителен принос, и преместване на тези социални плащания в системата за социално подпомагане, при прилагане на съответни критерии;
– Анализ на състоянието на втория стълб на пенсионната система – капиталовите пенсионни схеми;
– Оптимизиране на разходите за управление на парите на осигурените лица във втория стълб;
– Въвеждане на мултифондове – всеки осигурен да може да избира неговите средства с каква степен на риск да бъдат инвестирани;
– Поощряване на личната отговорност за бъдеща социална сигурност сред младите хора.
Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ заявява, че връзката на социалната политика с образованието и синхронът между двете системи са от първостепенно значение за преодоляване на
демографската криза и за подобряване на социалния статус на българските граждани. Необходими са и ние ще работим за:
– Преход на системата на образование от обучение за знания и информираност към обучение на умения, базирани на знания и информираност;
Усъвършенстване на професионалното образование;
– Стимули за широко прилагане на дуалното обучение;
– Повишаване на съответствието между наличните специалности във висшето образование и потребностите на икономиката;
– Стимулиране на обучението по математически и технически специалности, за които има недостиг на пазара на труда;
– Действени мерки за ограничаване на отпадането на децата от училище;
– Специално внимание на взаимодействието на средните и висшите училища с бизнеса.
Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ обвързва решаването на проблеми от социалната сфера с работа в синхрон в системата на здравеопазването:
– Подобряване на достъпа до медицински услуги, особено на хората в райони с по-слабо социално-икономическо развитие;
– Целенасочени инвестиции в спешната помощ;
– Даване приоритет на профилактиката на здравето, което ще доведе до подобряване на здравния статус на населението и съответно до намаляване на разходите за болнично лечение;
– Повишаване на контрола върху качеството на здравните грижи в лечебните заведения, които са важен фактор за успешното лечение;
– Поставяне като важна цел на системата на здравеопазване постигането на по-дълъг активен живот в добро здраве.
Ние ще предложим законодателни и управленски мерки за осигуряване на Дългосрочни грижи за хората, които се нуждаят от тях:
– Създаване на държавни стандарти за издръжка и грижи за хора в тежко здравословно състояние в хосписи (сега съществува една клинична пътека за палиативни грижи, която е с продължителност 20 дни);
– Стимулиране на общините да разширяват обхвата на социалните услуги за възрастни хора.
Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ ще работи за система от мерки за подкрепа и грижа за хората с увреждания:
– Безплатни генетични консултации на бременните жени;
– Даване приоритет на интегрираното образование на деца със специални образователни потребности;
– Създаване на условия за реализация на пазара на труда на хората с увреждания;
– Стимулиране на започването на собствена стопанска дейност на хората с увреждания;
– Задължителна достъпна архитектурна среда на обществени места за хората с увреждания;
– Съществена финансова подкрепа от страна на държавата за хората с увреждания, които не могат да се справят сами или ползват помощта на близки.
За преодоляване и дългосрочно регулиране на Регионалните дисбаланси в разпределението на населението ние ще работим за:
– Активни инвестиционни политики, насочени към намаляване на регионалните диспропорции;
– Специални мерки за възраждане на селските райони, в това число и чрез европейски средства – подкрепа за местната инфраструктура, местните занаяти, читалища, клубове, обекти на вероизповеданията.
С ДПС-Ново начало и с бюлетина номер 8!
За една нова и по-добра България.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Коментари