Спорт

„В играта“: Половин година, която промени младите хора в България

Написано от ПЗИНФО

Проектът вдъхнови над 330 младежи в 10 града в цялата страна

За половин година „ В играта“ достигна до стотици млади хора в България, мотивирайки ги да водят активен и здравословен начин на живот, да се грижат за менталното си здраве и да се справят с предизвикателствата на съвременния дигитален свят. Проектът, финансиран по Националната програма за изпълнение на младежки дейности (НПИМД) към Министерството на младежта и спорта, предоставя практически знания и умения на младите хора, като ги насочи към по-добро самосъзнание и отговорност за физическото и психическото им благополучие.

Янислав Марков, ръководител на инициативата и президент на спортния клуб, заяви, че проектът е създал нов начин на мислене у участниците. „Младите хора осъзнаха колко е важно да изграждат навици, които ще им служат цял живот. От мотивацията за спорт до умението да преодоляват страха от провал – този проект надмина очакванията ни“, коментира той.

„ В играта“ преминава през 10 ключови града – София, Пловдив, Пазарджик, Велико Търново, Хасково, Русе, Перник, Ямбол, Шумен и Добрич. Във всяка от тези точки проектът среща младите хора със спортни експерти и психолози, както и хранителен терапевт, които им предоставят безценни знания и практически умения за активен и здравословен начин на живот. Събитията обхващат над 330 младежи, които активно се включват в дискусии, практически занимания и интерактивни сесии.

„Голяма част от младите хора имат напълно грешни представи за здравословното хранене. Този проект им даде знанията и инструментите да направят правилния избор“, разказва Мила Милър. Хранителният терапевт, член на специализирания екип по проекта, споделя още, че да готвиш с подрастващи в цялата страна, независимо от условията, с продукти, които всеки един от тях може да закупи от магазина на достъпна цена, е доказателството, че здравословното хранене не е лукс за никой от нас. „Въпрос на правилно бюджетно планиране, тайминг и организация е“, завършва тя.

За да достигне до още повече хора, екипът на проекта разработва и разпространява 13 образователни видеоклипа, които са достъпни в YouTube канала на СКБ „Хебър“ и в социалните мрежи на клуба, както и на специализираната Фейсбук страница на проекта. Създадени са и 7 специални кратки тийзър версии с продължителност между 30 и 50 секунди, които в съкратен вариант представят по атрактивен и достъпен начин ключовите теми на проекта.

 

Сред лицата на инициативата, освен експертите от екипа, са волейболната легенда Тодор Алексиев и експертът по киберсигурност Ясен Танев. Изготвено и разпространено е и специализирано младежко списание „ В играта“. То представя по оригинален и достъпен начин основна информация по ключовите теми на инициативата. 1000 печатни екземпляра от него вече са в ръцете на възпитаниците на различни младежки центрове, училища и спортни клубове цялата страна. Дигиталната версия на изданието е със свободен достъп с цел по-широка полезност и обхват на съдържанието.

 

„Научихме младите хора, че движението не е просто спорт – то е начин да се чувстваш силен, уверен и да се справяш с предизвикателствата“, разказва Михаил Пандев, треньор в СКБ „ Хебър“ и експерт по физическа активност. “Амбицията ни е да изграждаме стойностни и добри хора. Дали ще станат професионални спортисти е личен избор и съвършено различна категория на мотивацията.“, продължи той.

Темата за менталното здраве и зависимостите сред съвременните млади хора също е ключова за инициативата. Теди Ангелова, спортен психолог, коментира нарастващата тревожност и страха от провал сред младите: „Говорихме с младежите за един от най-големите им страхове- как ще бъдат възприети от другите. Проектът им помогна да осъзнаят, че грешките са част от израстването и че психическата устойчивост е ключът към успеха.“

Екипът на инициативата е единодушен, че постигнатите резултати ще бъдат надградени чрез конкретни стъпки. Сред тях са продължаване на обученията и инициативите в цялата страна, както и повишаване на активността на YouTube канала и социалните мрежи на организацията и проекта, за да могат повече млади хора да се възползват от ресурсите там.

„Това не е просто проект – това е кауза. Ще продължим да работим, за да можем да достигнем до още повече млади хора и да им дадем инструментите, от които се нуждаят, за да изградят и поддържат здравословен и активен начин на живот“, завърши Марков.
Проектът „В играта“ се осъществява с финансовата подкрепа на Националната програма за изпълнение на младежки дейности (НПИМД) към Министерството на младежта и спорта по договор № 25-00-24/16.09.202т.. Проектът се реализира от Спортен клуб по баскетбол „Хебър“ и има за цел да насърчи активния и здравословен начин на живот сред младите хора в България. Официалното му изпълнение продължава от 16.09.2024 г. до 15.03.2025 г.

Коментари