Институции Култура

Впечатляваща зала „Археология“ отвори врати в Регионалния исторически музей

Снимка: Областна администрация
Написано от ПЗИНФО
В присъствието на зам.-министъра на културата Амелия Гешева, областният управител Валентина Кайтазова, кмета на общината Петър Куленски и много гости, тържествено бе открита обновената зала „Археология“ на Регионален исторически музей – Пазарджик.
Проектът за обновяването на зала „Археология“ стартира миналата година започна по Програма РА 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, Резултат 1 „Подобрено управление на културното наследство“, Подрезултат 1.1 „Културно наследство, представяно в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“ съгласно Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014–2021 г., съобщи директорът на РИМ – Пазарджик Борис Хаджийски.
855 000 лева са осигурени от програмата, но с още над 300 000 лева от собствения си бюджет музеят дофинансира дейностите, за да изглежда залата по впечатляващия начин, който видяха първите посетители.
Зам.-министъра на културата Амелия Гешева поздрави ръководството и служителите на музея за реализацията на проекта. Тя допълни, че директорът на музея Борис Хаджийски чрез създаденото от него Сдружение на българските музеи е успял да се пребори за увеличение на средствата, които държавата отпуска не само на музеите, но и на читалищата.
Кметът Петър Куленски изказа благодарност за свършената работа и пожела на екипа на РИМ Пазарджик още успехи.
По време на откриването с плакет и Благодарствени грамоти бяха отличени археологът Валентина Танева, която дълги години управляваше музея в Септември и зам.-директорът на РИМ – Пазарджик Гергана Михайлова, автор на проектите.
В новата експозиция, чрез хармоничен и балансиран дизайн с добра функционалност и подчертана изразителност, са представени едни от най-ценните и интересни археологически артефакти от фонда на музея.
За първи път в постоянна експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик ще бъдат експонирани: златните находки от Селищна могила Юнаците, тракийското съкровище от с. Равногор, златни находки от с. Синитово и с. Калугерово, съкровището от с. Црънча, колективни монетни находки от с. Черногорово, с. Мирянци и гр. Костандово, монетата на тракийското племе „Дерони“, една от най-ранни монети, открити по нашите земи, както и други впечатляващи нумизматични артефакти.
Високотехнологичните методи за представяне на културните ценности превръщат археологическата експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик в атрактивно пространство, предоставящо едно различно преживяване, естетическа наслада и усещане, удовлетворяващо всяка образователна и духовна потребност при срещата с археологическото наследство. Интерактивна карта ще запознае посетителите с крепости, селища, могили, некрополи, светилища и църкви, които са проучвани на територията на област Пазарджик. Интерактивна стратиграфия ще разкрие пластовете на Селищна могила Юнаците и характерните за периода находки. С методите на добавената реалност експозицията ще предостави на своите посетители интересни преживявания – танца на нимфите от Светилището на Трите нимфи, реконструкция на праисторическо жилище, на тракийска колесница и на средновековната крепост Цепина; възстановка на конска сбруя с украсата от Равногорското съкровище. Всеки посетител може виртуално да сложи върху себе си част от Црънчанското съкровище и да си направи селфи за спомен.
Персонална аудиогид карта, посредством художествени разкази, ще разкрие интересни факти за експонирани в залата артефакти.
Експозицията може да бъде посетена: в работни дни – от 9,00 до 17,00 ч.; в събота и неделя – от 10,00 до 17,00 ч.

Коментари