Спорт

Водната Формула 1 с пазарджишки финал

Водната Формула 1 завърши с пазарджишки финал, съобщава змс Димитър Ганчев от Модел яхт клуб Пазарджик. Гонките от финалния Трети кръг на Държавното първенство по корабомоделен спорт за скоростни радиоуправляеми модели – класове М и за копия – класове NS се проведоха на голямото езеро в Парк „Остров Свобода“.

Още с началните стартове в традиционните за пазарджиклии класове се подразбра, че домакините няма да отстъпят лидерските си позиции, коментира Ганчев. В клас Start, фурорът е пълен – 31 обиколки и злато за мс Димитър Марков, следван от змс Димитър Димитров-29 и сребро, а бронза печели доайенът змс Петко Петков – 27. В другия домакински клас Expert, убедително  на почетната стълбичка са се наложиха юноши от София и Варна. Димитър Марков и Димитър Димитров финишират с по-лоши времена, но взимат златния и сребърен медали в крайното комплексно класиране. Петко и този кръг беше безапелационен в клас FSR-E – 132 обиколки и двойно злато, а Стефан Марков е пети. Без пазарджишко участие в клас Hydro се наложи варненеца Ивайло Горанов. Пръв е и в Mini Hydro. Баща и син Петко и Митко Димитрови тактически отстъпват и в другият техен клас- Mini Expert на варненски състезател, но резултатите от предните два кръга са достатъчни за златото на Петко в крайното класиране. Подобна е картината и в Mini Mono – победа за Иво, а среброто и бронзът остават у Петко и Митко. В тимовото надбягване, класTeam Expert, лидери са Веселинов, Марков, Николов с 266 обиколки, следвани от Марков, Д. Димитров, Тодоров- 253 и бронз за Захариев, Георгиев, Г. Димитров- 200 обиколки. В клас Mini Team, отново злато за Веселинов, Николов, Захариев, за Марков, Димитров – сребро и бронз за Петков, Ив. Захариев, Тодоров. В другата категория – радиоуправляеми копия, класове NS, домакините се представят само от трима състезатели. При мъжете, единствено Кристиан Горанов се явява пред собствена публика и затвърждава третата позиция в кръга и за комплексното класиране. Новаците при юношите защитават пазарджишката школа и Калоян Стоянов разделя златото с Ангел Димитров от Харманли – по 100 максимални точки и за двамата, но в „дузпите“ грешка на Калоян му отрежда среброто в клас F4-A.